Zvítězili jsme v jedné z kategorií soutěže Merkur perFEKT Challenge

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Naši studenti 3. ročníku oboru Informační technologie Martin Minařík, Jan Soukeník, Ondřej Šteffan a Otto Šumbera se 24. 11. zúčastnili soutěže Merkur perFEKT Challenge a navzdory velké konkurenci vybojovali 1. místo v kategorii s názvem Svalem na robota. Soutěžící měli za úkol postavit robotické vozidlo ze stavebnice Merkur a ovládat ho pomocí elektrických impulzů snímaných ze svalu na holeni. Robotické vozidlo našeho týmu projelo navrženou dráhu za nepřekonatelných 24 sekund a zajistilo tak studentům postup do superfinále, v němž se 26. 1. 2023 mezi sebou utkají vítězné týmy jednotlivých kategorií.

V soutěži se hodnotila kvalita mechanického sestavení, způsob zpracování EOG signálu a konečný čas na dráze. Klání bylo velmi napínavé, a to zejména ke konci, kdy se soutěžící navzájem předháněli v rychlosti. „Před koncem soutěže to byl opravdu adrenalin,“ říká Ondřej Šteffan, který v soutěži nebyl žádným nováčkem, protože se jí účastnil již v loňském školním roce.

Kromě postupu do superfinále získal náš vítězný tým i věcné ceny a asi největším oceněním je pro studenty prominutí přijímací zkoušky na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií VUT pro studijní program Elektronika, elektrotechnika, komunikační a řídicí technika. „Z vítězství máme samozřejmě dobrý pocit a už se moc těšíme do superfinále,“ okomentoval vítězství týmu Jan Soukeník.

Prestižní soutěž Merkur perFEKT Challenge, jejímž pořadatelem je Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně, se letos koná již po deváté. Je určena pro čtyřčlenné středoškolské týmy a vzhledem k obtížnosti zadání je vhodná spíše pro studenty 3. a 4. ročníků. Soutěž probíhá v devíti kategoriích, jejich garanty jsou jednotlivé ústavy fakulty.