Nejšikovnější mladý slaboproudař v republice je naším studentem

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Včera proběhlo v prostorách naší školy finále letošního ročníku Soutěže odborných dovedností v oboru elektro slaboproud, jedné z dílčích soutěží prestižní přehlídky České ručičky. První místo vybojoval Daniel Císař, náš student 3. ročníku maturitního oboru Mechanik elektrotechnik, a zajistil si tak jednu ze zlatých plaket Českých ručiček.

Prosadit se v náročné konkurenci dalších osmi vítězů regionálních kol soutěže rozhodně nebylo snadné a o to větší radost Daniel Císař ze svého úspěchu má. „Během celé soutěže jsem bojoval s hroznou trémou,“ přiznává student, který se k elektrotechnice dostal úplnou náhodou díky svým rodičům, ale jeho obor ho velmi baví. „Jsem proto moc rád, že  se mi podařilo trému překonat a vyhrát,“  dodává Daniel. Elektru se chce věnovat i nadále, po maturitě plánuje pokračovat ve studiu na brněnském VUT.

I letošní finálové kolo soutěže přineslo soutěžícím vedle teoretického testu ze znalostí elektrotechniky dvě praktické úlohy. První spočívala v konstrukci a ověření funkčnosti infračerveného bezdotykového spínače s relé, jež detekuje odraz a má praktické  využití například ve vysoušeči rukou. Při plnění druhého soutěžního úkolu – sestavení ochranného obvodu s blikačem  – potom soutěžící pracovali s elektronickou stavebnicí EDUBOARD,  jež byla navržena pro účely praktické výuky ručního osazování a pájení desek plošných spojů v technologii SMT.

V soutěži mladých slaboproudařů zazářila naše škola již potřetí. V roce 2017 si vítězství vybojoval náš student Pavel Bouček a o pět let později navázal na jeho úspěch Tomáš Pelán. I v loňském roce se zástupce naší školy Lukáš Turek dostal na stupně vítězů a skončil jako druhý. „Náš letošní vítěz Daniel Císař měl k účasti v soutěži nakročeno už od 1. ročníku, protože dosahoval nejen dobrých studijních výsledků, ale také mnohokrát prokázal svou manuální zručnost v dílnách,“ říká vedoucí učitel odborného výcviku Pavel Svoboda.

Soutěž České ručičky, která představuje největší přehlídku řemesel a řemeslných oborů v České republice
a popularizuje učňovské školství v očích široké veřejnosti, probíhá mimo jiné pod záštitou Elektrotechnické asociace ČR a náměstka hejtmana Jihomoravského kraje. V porotách všech dílčích soutěží zasedají významní zástupci profesních cechů, asociací a sdružení a pouze jediný soutěžící, a to ten nejlepší ve svém oboru a kategorii v daném školním roce, obdrží zlatou plaketu Českých ručiček.