Studenti si vyzkoušeli, jak se žije nevidomým

JAN ŠTĚRBAAktuálně

V závěru dubna absolvovali studenti prvního ročníku oboru Sociální činnost exkurzi v Brněnském TyfloCentru zaměřeném na pomoc osobám se zrakovým hendikepem. Událost by byla spojená s interaktivním workshopem. Díky návštěvě TyfloCentra studenti na vlastní kůži zažili a překonávali překážky, kterým lidé se zrakovým hendikepem každodenně čelí a získané poznatky budou moct uplatnit při povinné praxi ve vyšších ročnících či později v profesním životě.

Studenti se nejprve dozvěděli základy o činnosti TyfloCentra a zajímavé informace ze života nevidomých. Poté již přišla na řadu praktická část akce. Přítomní si vyzkoušeli brýle simulující zrakové vady a zahráli si společenské hry pro nevidomé. Nachystali si rovněž jídlo ve cvičné kuchyňce, přičemž využili i některé pomůcky, které při přípravě využívají nevidomí (například hladinku užívanou při na nalévaní vody do skleničky). Účastníci se také seznámili s technickými vychytávkami pro nevidomé, ať už jde o upravený počítač, braillský řádek, nebo speciální funkce v mobilu. Nechyběla ani možnost absolvovat procházku s užitím slepecké hole a za asistence spolužáků.

Filip Boháček akci zhodnotil následovně: „Úžasné bylo koukat pod ruce nevidomým ajťákům, kteří toho dokáží mnohdy více než někteří vidící.“ Spokojená s akcí byla rovněž jeho spolužačka Alena Sedláčková: „Silným zážitkem byla procházka po venku, kde jsem mohla zažít, jaké to je, když člověk chodí a nevidí.“

TyfloCentrum Brno sídlí v Králově Poli na Chaloupkově ulici. Jedná se o obecně prospěšnou společnost, která pomáhá lidem s těžkým poškozením zraku. Poskytuje asistenční služby, sociálně aktivizační služby nebo odborné sociální poradenství a provozuje také řemeslnou a výtvarnou dílnu pro zrakově postižené. Svým klientům pomáhá i s odstraňováním bariér v běžném životě a se sociální rehabilitací.