Naši studenti soutěžili na prestižním veletrhu studentských firem

JAN ŠTĚRBAAktuálně

Po měsících intenzivní přípravy se studenti třetího ročníku oboru Ekonomika a podnikání zúčastnili 29. ročníku prestižního soutěžního veletrhu studentských firem JA EXPO 2024, konaného 10. dubna v galerii Harfa v Praze. Do české metropole se jeli podívat i studenti druhého ročníku, aby se inspirovali letošními soutěžícími a byli tak lépe připraveni pro své studentské firmy a účast na veletrhu v příštím školním roce.

Na veletrhu se představilo celkem 45 studentských týmů z celé České republiky a snažilo se svými dovednostmi, kreativitou a podnikavým duchem oslnit porotu složenou z mnoha odborníků z praxe, kteří na veletrhu vystupovali i v roli potencionálních investorů. Jednotlivé firmy mezi sebou soutěžily v 5 hlavních a 4 volitelných soutěžních kategoriích, které pokrývaly široké spektrum podnikatelských oblastí. Každá ze zúčastněných studentských firem měla na veletrhu možnost nejen soutěžit, ale i prodat své výrobky a prakticky aplikovat získané vědomosti.

Naši studenti reprezentovali školu prostřednictvím celkem čtyř studentských firem. BEELEAF se zaměřuje na ekologické povoskované ubrousky, které představují udržitelnou alternativu jednorázových obalů. EXFOLIA nabízí širokou škálu přírodních koupelových solí a mýdel. MARSTRING vyrábí ručně designované náramky z minerálů a TIMBERSAN poskytuje ručně vyráběné osobní deníky s možností vlastního motivu a gravírování.

I přesto, že se našim žákům tentokrát nepodařilo zvítězit v žádné z kategorií, celkové zkušenosti a zpětná vazba od porotců byly pro všechny velmi obohacující. Jana Šálená, sdílela své dojmy z akce, ze kterých je patrný rovněž významný osobní růst každého účastníka. „Za celý tým mohu prohlásit, že účast na veletrhu Expo byla nezapomenutelná zkušenost. Celé měsíce práce mohly zazářit v tento den a máme za sebou velký výstup z komfortní zóny. Je to pro nás úspěch, i přesto, že jsme nezískali vítězné ocenění,“ komentovala svoji zkušenost z veletrhu EXPO Jana Šálená, ředitelka firmy BEELEAF.

Linda Hrbáčková, která je ve firmě EXFOLIA zodpovědná za výrobu, o veletrhu řekla: „Veletrh EXPO byl opravdu velmi náročný, proto nás nakonec mrzelo, že jsme se neumístili. Celkově jsme ale rádi, že jsme se mohli zúčastnit a získat nové zkušenosti. Většina porotců se nám snažila vyjít vstříc a byli velice milí.“

Veletrh JA EXPO nabízí mladým podnikatelům příležitost pro prezentaci svých unikátních podnikatelských vizí. Účast na této akci představuje nejen soutěžní výzvu, ale také inspirativní den plný nových zkušeností, cenné zpětné vazby od odborníků a příležitostí k navázání nových podnikatelských kontaktů. Po absolvování programu některé naše firmy kontaktovala organizace University New York Prague s nabídkou obchodní spolupráce a objednávkou jejich produktů, což dokazuje, že účast na veletrhu již nese své plody a podnikatelské kontakty byly skutečně navázány.