Zvládání rizikových situací za volantem v rámci akce Jezdím COOL

JAN ŠTĚRBAAktuálně

Třetí ročník střední školy je pro mnohé studenty kromě studia spojen zejména s absolvováním autoškoly a následným získáním řidičského průkazu. Naše škola se budoucí či začínající řidiče rozhodla podpořit návštěvou akce Jezdím COOL konané na konci dubna, jíž se zúčastnilo necelých 200 studentů napříč třetími ročníky.

Celkem čtyřhodinová akce se konala na Polygonu Brno v rámci Masarykova okruhu. Zaměřovala se na mladé, nezkušené a začínající řidiče jak motocyklů, tak automobilů. Pro studenty byl připraven bohatý a atraktivní program. Studenti se z pozice spolujezdce seznámili s rizikovými situacemi, které mohou za volantem automobilu nastat – zejména šlo o ovládání auta při smyku na mokré ploše. Na vlastní kůži navíc pod dohledem profesionálních instruktorů zažili aquaplaning. Účastníci si rovněž vyzkoušeli airbagové vesty, první pomoc, či otočný trenažer simulující převrácení vozidla při dopravní nehodě.

Ke zhlédnutí bylo rovněž představení všech složek Integrovaného záchranného systému včetně ukázek jejich zásahu a vyprošťování raněných osob. Celá událost poskytla studentům cenné zkušenosti, které sami záhy využijí za volantem. Akce se navíc účastnilo i Rádio Krokodýl, které vybraným studentům rozdalo snídaně a zpestřilo již tak pestrý program. Není tedy divu, že ohlasy byly navzdory dešti veskrze pozitivní. „Z pohledu řidiče bylo úžasné si vyzkoušet, co se stane s autem ve smyku, řekl Ondřej Považ z oboru Slaboproudá elektrotechnika. Studenti oboru Počítačové sítě a kybernetická bezpečnost dodali: „Akce se nám velmi líbila, i přes nepřízeň počasí jsme si událost moc užili! Projet se drahým autem, a ještě k tomu v takto nestandardních situacích, bylo velmi vzrušující.“

Každoroční akce Jezdím COOL (Cílevědomě, Obezřetně, Ohleduplně, dle Legislativy) se zaměřuje na prevenci v dopravě. Program pořádaný Policií ČR se letos konal již počtrnácté a je primárně určen pro studenty středních škol, zúčastnit se však může i široká veřejnost. Cílem je kromě osvěty také snížení počtu nehod mladých řidičů (18-24 let), kteří jsou podle statistik útvaru BESIP jednou z nejnebezpečnějších skupin řidičů.