Zúčastnili jsme se celostátního kola Enersolu

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Ve dnech 23. a 24. března se naši studenti 3. ročníku oboru Průmyslová ekologie Antonín Tišnovský, Jakub Maňásek a Zuzana Vlková podíleli v Nymburku na reprezentaci Jihomoravského kraje v celostátním kole soutěže Enersol. V kategorii Enersol a praxe zde představili své práce Antonín Tišnovský (Biokotel) a Jakub Maňásek (Fotovoltaika na chalupě) a v kategorii  Enersol a inovace Zuzana Vlková (Úspory plynu a zelený vodík). Ačkoli se našim studentům nepodařilo postoupit do mezinárodního kola, v soutěži předvedli velmi pěkné výkony a získali cenné zkušenosti pro svůj budoucí profesní život.

Program soutěže byl velmi nabitý. První den po prezentaci části soutěžních prací psali naši studenti odborný test z ekologie, který se započítával do celkového hodnocení. Odpoledne mohli zájemci z řad soutěžících navštívit firmu Nymwag, která vyrábí součástky pro vlaky. „Exkurze byla hodně zajímavá, ale probíhala za plného provozu, takže místy jsme našemu průvodci bohužel dost špatně rozuměli,“ říká Jakub Maňásek.

Druhý den pokračovaly prezentace soutěžních prací, a jak se naši studenti shodli, všechna témata byla opravdu zajímavá. Mnohé soutěžní práce byly navíc doplněny i velmi zdařilými vyrobenými modely. „Viděli jsme např. model vodní elektrárny, několik modelů pasivních domů nebo model dálkově ovládaného autíčka na solární pohon,“ uvádí Antonín Tišnovský.

Cílem soutěže Enersol, která se letos dočkala již 20. ročníku,  je podpora vzdělávání v oblasti obnovitelných zdrojů energie, energetických úspor, omezování emisí a hospodaření s vodou a odpady. Mezinárodní kolo soutěže, v němž účastníci prezentují v angličtině, proběhne 20. a 21. dubna na Střední škole polytechnické v Olomouci a kromě soutěžících z České republiky se ho zúčastní i studenti ze Slovenska, Slovinska, Německa a Rakouska.