Získali jsme prestižní ocenění v soutěži FabLab

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Pět našich studentů oboru Informační technologie Samuel Grossman, Ondřej Janků, Lukáš Kučera, Jakub Morávek a Ondřej Svoboda zabodovalo v podzimním kole soutěže FabLab. Jejich projekt DALOS, který je založen na redesignu levitujících technologií a v současnosti velmi aktuálním řešení pro chytrou domácnost na bázi smart asistentů, zaujal natolik, že získal hned dvojí ocenění: 3. místo v kategorii Cena poroty a 1. místo v kategorii Cena publika. Na našem YouTube kanálu se můžete podívat na krátké video z vyhodnocení soutěže a další informace o projektu DALOS přinese připravovaný podcast, který v příštích dnech natočíme v našem studiu.

Soutěžní týmy pracovaly na realizaci svých projektů od října, slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo 7. prosince. Odborná porota, složená ze zástupců kraje, zakladatelů FabLab centra a odborných neziskových organizací, hodnotila celou řadu aspektů: použité technologie, jako je 3D tisk, laserové gravírování nebo CNC výroba, možnosti využití projektů, programovací metody, materiálové návrhářství, produktový a grafický design, marketingový koncept a jiné.

Cesta našeho týmu k vítězství nebyla snadná, studenti se při realizaci projektu potýkali s celou řadou potíží. Přesto nakonec jako jedni z mála dotáhli celý projekt do finální podoby, a to i po stránce zpracovaného designu. Ze soutěže si odnášejí nejen dobrý pocit, ale hlavně řadu cenných zkušeností. „Naučili jsme se spolupracovat v rámci týmu a vyzkoušeli si, jaké to je, pracovat v dílně třeba až do půlnoci,“ říká Ondřej Janků. „Kdybych se měl rozhodovat znovu, určitě bych se soutěže zúčastnil a doporučil bych ji i ostatním,“ doplňuje.

Soutěž s FabLabem probíhá již od roku 2018 a je určena studentům středních škol z Jihomoravského kraje. Jejím cílem je nejen seznámení studentů s moderními výrobními technologiemi v praxi, např. s 3D tiskárnou a laserovou řezačkou, ale také podpora jejich kreativity a schopnosti týmové spolupráce. Soutěž probíhá v otevřené digitální dílně FabLab Brno, obvykle dvakrát do roka – na jaře a na podzim.