Získali jsme další prestižní ocenění v soutěži FabLab

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Další čtyři z našich studentů oboru Informační technologie Marek Jan Čermák, Adam Kapsa, Jakub Svoboda a Štěpán Zobal zabodovali v jarním kole soutěže FabLab. Jejich kamikadze dron upoutal odbornou porotu i publikum natolik, že získal hned tři ocenění: 2. místo v kategorii Cena publika, Cenu poroty v kategorii Technical Guru a Cenu mentora. Naši studenti jsou rozhodnuti na svém modelu dronu pracovat i nadále, plánují provedení potřebných testů a případný další model by chtěli poslat na Ukrajinu, kde by se pro něj jistě našlo praktické využití.

Vyhodnocení jarního kola soutěže proběhlo 10. května, v době, kdy většina soutěžních projektů byla teprve před dokončením. Porota se tedy při svém hodnocení zaměřovala na ty části projektů, které se týmům podařilo dovést do zdárného konce. „Máme hotové dálkové ovládání, funguje motor dronu a všechna vnitřní elektronika, ale musíme ještě dokončit ovládání kontrolních mechanismů,“ vysvětluje Marek Jan Čermák.

Ačkoli soutěž s FabLabem oficiálně skončila, naši studenti jsou pevně rozhodnuti svůj dron dokončit, otestovat a plánují i výrobu dalšího modelu, pro který už mají praktické využití. „Rozhodně chceme náš dron dovést do finální podoby, otestovat ho, a pokud vše půjde podle plánu, nějaký další model bychom rádi poslali na Ukrajinu,“ popisuje Čermák, který se dlouhodobě zajímá o vojenství.

V letošním školním roce jsme se zapojili do soutěže s FabLabem již podruhé, v obou případech v rámci předmětu Grafika a webdesign. Už v podzimním kole soutěže získal pětičlenný tým našich studentů oboru Informační technologie 3. místo v kategorii Cena poroty a 1. místo v kategorii Cena publika za projekt DALOS, založený na redesignu levitujících technologií a velmi aktuálním řešení pro chytrou domácnost na bázi smart asistentů.