Na konci září se naši studenti oboru Informační technologie zúčastnili mezinárodního týmového projektu AstroPi Hackathon, předstupně mezinárodní týmové soutěže AstroPi Challenge. Během 24 hodin měli za úkol vymyslet vlastní vědecký experiment a prezentovat ho před odbornou porotou. Náš tým se svou hypotézou o tom, že výška a typ povrchu by mohly měnit typ oblačnosti a zdraví vegetace, nakonec vybojoval 5. místo a postoupil do dalšího kola soutěže. Studenti si podle svých slov plánování experimentu opravdu užili, odnesli si cenné zkušenosti a už teď se moc těší na programování v rámci AstroPi Challenge.
Na začátku akce čekalo účastníky menší zklamání, neboť se prostřednictvím úvodní prezentace dozvěděli, že v tomto kole soutěže budou svůj experiment pouze vymýšlet a s programováním musí počkat až do dalšího kola. „Na Hackathon šla většina našeho týmu s tím, že již budeme programovat. Bohužel se tak nakonec nestalo, říká David Dvořák, náš student 1. ročníku.
Co ale všichni naopak hodnotí velice kladně, byla organizace soutěže. Týmy měly pro svůj čtyřiadvacetihodinový vědecký maraton připravené perfektní zázemí a hlavně pomoc odborníků. Právě rady mentorů ocenili studenti podle vyjádření Davida Dvořáka asi nejvíc: „Mentoři nám vždycky pomohli naše nápady zdokonalit, měli připravené logické argumenty a vysvětlili nám, jak by náš plán mohl fungovat, či naopak nefungovat.“
AstroPi Challenge je mezinárodní týmová soutěž určená žákům a studentům od 12 do 19 let, kterou pořádá Evropská vesmírná agentura ESA. Jednotlivé týmy navrhují a programují svůj vlastní vědecký experiment, jenž potom probíhá po dobu tří hodin na palubě mezinárodní vesmírné stanice na dvou RaspberryPi počítačích. Na měření vytvářejí studenti program v jazyce Python, naměřená data pak obdrží zpět a vyvozují z nich svoje závěry.