Minulé úterý organizovala naše škola jako Centrum odborného vzdělávání Informačních technologií Jihomoravského kraje odbornou konferenci, která byla určena ředitelům škol, koordinátorům ICT, vedoucím předmětových sekcí IT a učitelům ICT. Cílem konference bylo formou zajímavých přednášek a atraktivních workshopů přiblížit vzdělávání v informačních technologiích praxi a představit nové trendy v IT i ve vzdělávání. Konference byla upořádána pod záštitou náměstka hejtmana JMK Jiřího Nantla a proběhla v rámci akcí projektu iKAP JMK II.
Po úvodním proslovu vedoucího odboru školství JMK Hynka Nespěšného seznámil ředitel naší školy Aleš Ruda účastníky konference s výsledky dotazníkového šetření týkajícího se zasíťování středních škol, stavu výpočetní techniky či používání informačních systémů. Jako velký problém zmínil přetrvávající nedostatek odborníků v IT: „Je potřeba reagovat na poptávku pracovního trhu. Za důležité pokládám zapojení odborníků z praxe do výuky IT a také sdílení dat a informací mezi školami, což je jeden z cílů Centra odborného vzdělávání.“
V rámci dopoledního bloku přednášek čekala účastníky konference řada zajímavých témat. Seznámili se například s výraznými změnami Rámcového vzdělávacího programu pro výuku IT na základních školách a jeho implementací na brněnské ZŠ Křídlovická, vyslechli si přednášku o kybernetických hrozbách a nutnosti výchovy dětí ke kybernetické ostražitosti a Karel Klatovský z firmy Microsoft jim představil produktovou novinku firmy využitelnou mimo jiné ve výuce ukrajinských žáků.
Z hlediska přiblížení výuky IT praxi byly velmi přínosné příspěvky Lucie Crespo z firmy Kyndryl a Jana Kratochvíly z firmy Thermo Fischer. Lucie Crespo shrnula dlouhodobou spolupráci naší školy s Kyndrylem v oblasti týmových a maturitních prací a praxí našich studentů 3. a 4. ročníku oboru IT a uvedla další možnosti podpory vzdělávání v oblasti IT na středních školách. Jan Kratochvíla ve své prezentaci nastínil požadavky, které firma Thermo Fischer klade na absolventy při přijímacím řízení.
Odpolední blok konference pak účastníkům nabídl praktické workshopy, z nichž většinu vedli učitelé naší školy. Největší zájem byl o workshop Práce s Arduinem a Generování 3D obrazu z 2D obrazu, ale i ostatní workshopy si našly své příznivce. „Mě osobně velmi zaujal workshop Jak natáčet jednoduše a přitom kvalitně výukové materiály a také diskuze na téma Jak pomocí vývoje her učit grafiku a programování,“ říká Lenka Hrušková, vedoucí odborné sekce IT na naší škole.
Podpora odborného a polytechnického vzdělávání prostřednictvím zvýšení kompetencí pedagogických pracovníků je jednou z klíčových aktivit projektu iKAP JMK II. K hlavním cílům této aktivity patří systematické budování spolupráce mezi jednotlivými pedagogickými pracovníky, jejich vedením i samotnými školami. Důležitou roli plní Centra odborného vzdělávání – smyslem jejich činnosti je sdílení zkušeností z výuky, organizace setkávání pedagogů, zapojování odborníků z praxe do konzultací k inovacím školních vzdělávacích programů apod.
„Implementace KAP JMK II. – Partner 27“
Název projektu: Implementace KAP JMK II. – Partner 27
Zdroj financování: Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání
Číslo smlouvy: CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0017177
Termín zahájení: 1.9.2020
Termín ukončení: 31.8.2023
Dotace: 5 908 002,87 Kč