Výtvarná výchova netradičně

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

První týdny nového školního roku přinesly studentům prvního a druhého ročníku oboru Sociální činnost nové zážitky. V Technickém muzeu se zúčastnili výukového programu s názvem Zažij svět nevidomých, díky němuž se mohli na vlastní kůži přesvědčit, co znamená život bez zraku,  a v Moravské galerii navštívili přednášku Moderní umění: barvy a tvar, která jim přiblížila moderní umění 20. století.

Zažili jsme svět nevidomých

Získat představu o životě zrakově handicapovaných a o překážkách, které tito lidé musí každodenně zdolávat, umožnila našim studentům návštěva expozice Kultura nevidomých v Technickém muzeu, jejíž součástí byl i doprovodný výukový program. V něm se studenti dozvěděli řadu zajímavých informací, mimo jiné také o výcviku asistenčních psů.

Aby se účastníci exkurze lépe vcítili do pocitů nevidomých a slabozrakých, mohli si např. vyzkoušet chůzi se slepeckou holí a brýlemi, které výrazně „zhoršily“ jejich zrak. „Pohybovat se se slepeckou holí a prakticky nic nevidět, to pro mě byla velká zkušenost,“ říká Linda Piskorová, studentka třídy S1C.

„Výukový program byl nejen velmi zajímavým doplněním výuky, ale hlavně jsme se dozvěděli, jak komunikovat s nevidomými a jak jim v případě potřeby pomoci,“ doplňuje Kristýna Šebelová, studentka třídy S2A. Studenti také ocenili, že po ukončení programu následovalo volno, které mohli využít k prohlídce dalších expozic Technického muzea.

Seznamujeme se s moderním uměním

I návštěva Moravské galerie byla pro studenty vítaným zpestřením výuky. „Výstava o moderním umění se mi moc líbila, už jsem tam jednou byla a šla bych klidně znovu. Mám ráda obrazy, takže návštěva galerie je pro mě velká inspirace,“ říká Aneta Nathanielová, studentka 1. ročníku.

I když studenty prohlídka expozice moderního malířství zaujala, nejvíce všechny bavila závěrečná aktivita, kdy se sami na chvíli stali avantgardními umělci. Dostali totiž za úkol vytvořit dvojice a navzájem se nakreslit. „Samotná výstava byla sice zajímavá, ale nejvíce nás bavilo malovat v kubistickém stylu,“ doplňuje Anetina spolužačka Denisa Hájková.

Akci v Moravské galerii si studenti užili a někteří už teď plánují, že do galerie zase někdy zavítají, třeba s kamarády. „Do galerie si určitě někdy zajdu znovu, protože jsme zdaleka neviděli všechno,“ uzavírá exkurzi v Moravské galerii Kateřina Jůzová, rovněž studentka 1. ročníku.