Víme, co obnáší hospicová péče

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Během února a března navštívili naši studenti 4. ročníku oboru Sociální péče Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě u Brna. Seznámili se s organizací a provozem tohoto zařízení, se službami, jež poskytuje, a rozšířili si své znalosti v oblasti paliativní péče, která je jedním z maturitních témat v předmětu Sociální péče. Návštěva hospicu, k jehož hlavním cílům patří zkvalitnění života nevyléčitelně nemocných a jejich důstojný odchod z tohoto světa, byla pro studenty velmi emotivním zážitkem a vryla se jim hluboko do paměti.

Mnozí studenti se na exkurzi do hospicu vydávali se smíšenými pocity a tak trochu i s obavami z neznámého, a jak sami přiznávají, úplně zbytečně. „Prostředí hospicu na nás působilo příjemně a klidně, téměř rodinným dojmem. Jsem ráda, že už vím, jak takové zařízení funguje a že se rozhodně není čeho bát. Exkurze pro mě byla velmi obohacující,“ přiznává studentka Lucie Frgalová.

Studenty zaujalo, jak se zaměstnanci hospicu snaží maximálně vycházet vstříc přáním a požadavkům pacientů. Ti u sebe mohou mít své oblíbené věci z domova, kdykoli smí přijímat návštěvy a příbuzní jim dokonce mohou vodit jejich domácího mazlíčka. „Dá se říct, že v rajhradském hospicu lidem plní jejich poslední přání. Uvažuji, že bych se po maturitě vydala tímto směrem,“ přemýšlí o své budoucí práci studentka Karolína Ungrová.

Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě u Brna, jehož provozovatelem je Oblastní charita Rajhrad, byl založen v roce 1999 a má kapacitu 50 lůžek. Jedná se o zdravotnické zařízení, které poskytuje specializovanou paliativní péči klientům v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění. K zajímavostem hospicu patří schodiště, které od loňského roku zdobí motivační citáty.