Dostali jsme se do TOP desítky JA Studentských firem letošního roku

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Naše studentské firmy Gymspace a Plantiful, založené studenty 3. ročníku oboru Informační technologie, ve čtvrtek 30. března zazářily v pražské Galerii Harfa na soutěžním studentském veletrhu EXPO 2023. Obě firmy se probojovaly mezi deset nejlepších firem z celé republiky a 11. května se zúčastní národního finále, v němž se utkají o titul JA Studentská firma roku 2023. Na veletrhu navíc zabodovali i naši studenti 3. ročníku oboru Ekonomika a podnikání, jejichž firma Truly Safe získala 3. místo v kategorii Nejlepší prezentace. Díky programu JA Studentská firma zdokonalili studenti své marketingové i prezentační dovednosti a získali zkušenosti s reálným podnikáním. Každá firma navíc dostane od poroty zpětnou vazbu s doporučeními a radami do budoucna.

Firmu Gymspace, která vyhrála 1. místo v soutěžní kategorii Nejlepší STEM projekt a 3. místo v soutěžní kategorii Nejlepší inovace, založili naši studenti Libor Zabloudil, Martin Fiala, Filip Knapo, David Kellner a Radmil Hrbek. Porotu zaujali svou sociální fitness aplikací, při jejímž vývoji zužitkovali trenérské zkušenosti Libora Zabloudila. Svého úspěchu v soutěži si studenti velmi váží. „Dodalo nám to energii a odhodlání pokračovat na vývoji aplikace,“ říká Libor Zabloudil.

Firma Plantiful ve složení Karol Raffay, Robin Jarůšek, Valon Mavriqi a Jan Truneček v soutěži představila svou mobilní aplikaci, která usnadňuje péči o rostliny. „Naše aplikace pomáhá uživatelům s identifikací jejich rostlin, radí jim, jak o ně správně pečovat, nebo  vyhledává zahradnické obchody,“ vysvětluje Robin Jarůšek, vedoucí technik firmy, jíž se podařilo získat 1. místo v soutěžní kategorii Best Business Pitch a 2. místo v kategorii Nejlepší STEM projekt.

Soutěž probíhala v deseti různých kategoriích, pěti povinných (Nejlepší finanční řízení, Nejlepší prezentace, Nejlepší marketing, Nejlepší vystavovatel, Nejlepší týmový duch) a pěti volitelných (Nejlepší sociální podnikání, Nejlepší e-shop, Nejlepší inovace, Nejlepší STEM projekt, Best Business Pitch. Soutěžní den byl pro týmy velice náročný: studenti reprezentovali svoje firmy na stáncích, prodávali své výrobky, prezentovali svou firmu na pódiu a odpovídali na všetečné dotazy porotců.

„Všechny naše týmy se velmi snažily, během roku se na sobě tvrdě pracovaly a neustále vylepšovaly svůj produkt i marketing. Na vlastní kůži však pocítily, že boj s konkurencí není vůbec snadný,“ říká naše učitelka Klára Havlíčková, která letos obsadila 2. místo v soutěži JA Učitel podnikání 2023. „Gratulaci si tedy zaslouží nejen firmy, které se probojovaly do TOP desítky, a firma Truly Safe, jejíž prezentace na pódiu byla opravdu profesionální, ale i naše zbývající studentské firmy: Flamma, BookArt a Bubblyn,“ uzavírá učitelka.