Viděli jsme Věstonickou venuši

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

V úterý 31. ledna se naši studenti 2. ročníku oboru Průmyslová ekologie a Silnoproudá elektrotechnika vydali na výstavu s názvem Nejstarší šperky a ozdoby těla do brněnského Anthroposu. Prostřednictvím nejstarších ozdob z moravských lokalit tak nahlédli do života lidí, kteří žili na našem území před 30 000 lety, a blíže se seznámili s jejich technologickými dovednostmi a uměleckými schopnostmi. Nejzajímavější součástí expozice byla originální  soška Věstonické venuše, na kterou byli všichni patřičně zvědaví. Na výstavě si studenti prohloubili poznatky z hodin dějepisu a po ukončení prohlídky dostali v Anthroposu i pololetní vysvědčení.

Výstavu v Anthroposu studenti zhodnotili jako příjemné oživení výuky, a jak se dalo očekávat, největší dojem na ně udělal originál Věstonické venuše, nejstarší keramické sošky na světě. „Určitě nejzajímavější pro nás byla Věstonická venuše, ale trochu nás zklamalo, že je v reálu mnohem menší, než jsme očekávali,“ říká Ondřej Šebesta, student oboru Průmyslová ekologie. „Přesto bylo hezké ji vidět naživo,“ dodává student.

Ačkoli Věstonická venuše byla největší atrakcí výstavy, studenty oslovily i další exponáty. „Hodně zajímavá byla mamutí stolička, která vypadala jako nějaký balvan,“ říká Natálie Pařilová, rovněž studentka oboru Průmyslová ekologie, kterou zaujaly i vystavené kostěné šperky či tříčlenný hrob. Studenti také ocenili příjemné prostředí výstavních prostor a podrobné popisky u exponátů, které si mnozí pečlivě pročítali, neboť výstava byla bohužel bez výkladu.

Pavilon Anthropos byl postaven v roce 1962, v letech 2003–2006 zde proběhla generální rekonstrukce, během níž došlo k modernizaci a podstatnému rozšíření výstavních prostor. Pavilon je součástí Moravského zemského muzea v Brně a nabízí stálou expozici o počátcích vývoje člověka. Kromě stálé expozice jsou v dalších prostorách Anthroposu průběžně instalovány krátkodobé výstavy.