V rámci Elektro kroužku vzděláváme zábavnou formou i žáky ZŠ

JAN ŠTĚRBAAktuálně

Popularizace odborného vzdělávání a zprostředkování zájmu o elektrotechniku zábavnou formou – to jsou hlavní cíle Elektro kroužku určeného pro žáky 7. a 8. tříd brněnské ZŠ Herčíkova, který organizuje naše škola. Tato volnočasová aktivita je v letošním školním roce vedena učiteli odborného výcviku v prostorách dílen. Kroužek probíhá pravidelně ve středu po dobu dvou vyučovacích hodin.

V rámci kroužku se žáci učí pájet, skládat elektronické stavebnice a dozví se mnohé zajímavé věci o elektřině a věcech s ní souvisejícími. V úvodních hodinách žáci získali informace k bezpečnosti práce, naučili se rozeznávat základní elektronické součástky a vyzkoušeli si na nich měření základních veličin.

Během kroužku se už žákům povedlo sestavit a zapájet stavebnici vánočního svítícího stromečku a svítící kříž, což jsou stavebnice určené především pro cvičení pájení. Letos je ještě čeká stavebnice elektronické hrací kostky, kterou budou muset nejen osadit a zapájet, ale navrhnou také 3D model krabičky, do které se kostka umístí a následně si vyzkouší tento model vytisknout na 3D tiskárně. Do náplně práce se zařadí rovněž nové 3D skenery, které škola nedávno pořídila.

Kroužek žáky baví, chodí do něho s nadšením a výsledky jejich práce jsou opravdu dobré. Některé žáky obsah kroužku oslovil tak, že mají zájem si vybrat naši školu pro své další studium po ZŠ. Tento kroužek tedy ukazuje, že žáky lze pro daný obor oslovit již v rámci základního vzdělávání. Kromě toho také inovativně přispívá k rozvoji jejich technických dovedností.