Soudní jednání očima našich žáků

PurkyňkaAktuálně

Ve středu 30. 3. navštívili žáci 3. ročníku oboru Sociální činnost Justiční areál v Brně na Polní ulici. Měli tak příležitost přihlížet průběhu několika trestních soudních řízení a doplnit si teoretické poznatky z předmětu Právo názornými ukázkami přímo ze soudní praxe.

Během exkurze v Justičním areálu žáci sledovali tři hlavní líčení a jedno veřejné zasedání soudu a hned první projednávaná kauza je velice zaujala. „Nejlepší bylo hlavní líčení týkající se krádeže elektrické kytary, v němž je očividně zapletený i nějaký drogový dealer,“ říká Gabriela Plháková ze třídy S3A. „Myslela jsem si, jaká bude u soudu nuda, ale opak byl pravdou,” dodává Plháková.

I další řešené případy se žákům zdály zajímavé a nutily je k zamyšlení. „Já sama bych u takových soudních řízení vydržela sedět hodiny. Zároveň jsem ale byla zklamaná tím, kolik zloby a špatných věcí je kolem nás,“ říká Karolína Ungrová, další z našich žákyň. „A jelikož jsme třída plná holek, nejvíce nám bylo líto maminky odsouzené za neplacení výživného. Pochopili jsme ale, že udělala chyby, za které musí nést následky,“ doplňuje Gabriela Plháková.

Mezi jednotlivými soudními jednáními byly časové prodlevy, které žáci využili k tomu, aby se blíže seznámili s budovou Justičního areálu a prohlédli si jeho prostory. Největší dojem na ně udělala socha archanděla Michaela, která je zde umístěna jako symbol spravedlnosti – s plamenným mečem a rovnoramennými vahami v rukou

„Díky dnešní zkušenosti ze soudní síně zvažuji po maturitě studium oboru, který se týká právní problematiky. Návštěva soudu totiž byla moc zajímavá a poučná. Doufám, že jsme tam nebyli naposledy,“ hodnotí exkurzi naše další žákyně Lucie Frgalová. Vzhledem k tomu, že v první zmiňované kauze nebyl vynesen rozsudek a brzy bude následovat další líčení, je možné, že se Lucie  Frgalová se svými spolužáky do soudní síně výjimečně podívá znovu ještě v tomto školním roce.

Justiční areál v Brně je sídlem Městského soudu Brno a Okresního soudu Brno-venkov od roku 2009. Denně zde probíhá řada občanských a trestních soudních řízení, která jsou ve většině případů veřejná. Naši žáci vybraných oborů se exkurze do Justičního areálu účastní obvykle jednou za rok. Soudní jednání, jichž se účastní, jsou předem vybrána a v některých případech následuje po skončení přelíčení krátká diskuze, ve které se žáci mohou přítomného soudce zeptat na vše, co je zajímá.