Kyberšikana pod lupou žáků  

PurkyňkaAktuálně

Ve středu 6. 4. 2022 se žáci prvních ročníků maturitních oborů zúčastnili v kině Art filmové projekce a besedy na téma kyberšikana. Nejprve zhlédli anglický film Cyberbully (Kyberšikana) a po něm následovala beseda s doc. JUDr. Janem Kolouchem, Ph.D., metodikem kybernetické bezpečnosti ze společnosti Cesnet.

Při sledování filmu, při němž nás diváky občas až mrazilo, si žáci uvědomili, že hranice mezi obětí a agresorem může být užší, než se na první pohled zdá. Film popisuje několik hodin ze života teenagerky Casey, která čelí útoku anonymního hackera. Postupně však zjišťujeme, že ani ona sama není úplně bez viny, protože prostřednictvím sociálních sítí a vymyšlených identit „trollovala“ spolužáky a ostatní lidi na internetu.

„Hlavní hrdinka ve mně vyvolávala smíšené pocity. Na jedné straně mi jí bylo líto, ale na druhou stranu se i ona sama na kyberšikaně částečně podílela, i když si to neuvědomovala,“ říká Zuzana Kaňáková, žákyně oboru Průmyslová ekologie. Celkově žáci hodnotili Casey spíše jako oběť a převládaly sympatie k ní – určitou roli zde jistě sehrál i fakt, že roli Casey ztvárnila sympatická Maisie Williams, kterou žáci znají z oblíbeného seriálu Hra o trůny.

Film Cyberbully byl inspirován řadou skutečných případů. Docent Kolouch některé z nich po skončení filmu se žáky podrobněji rozebral a seznámil je i se skutečným případem kyberšikany z České republiky. Žáci si díky tomu měli možnost naplno uvědomit, jak nebezpečný může být internet. „Je šílené, že stačí jeden nevhodný komentář a někomu můžete úplně zničit život,“ říká Ota Havránek, rovněž žák oboru Průmyslová ekologie.

Beseda byla věnována i sociální síti TikTok. Docent Kolouch žákům názorně ukázal, jak jedno video, fotka či záznam na sociální síti mohou být pro jednoho cestou ke zviditelnění a pro druhého cestou k dlouhodobému zesměšnění. „Riziko, které na sebe bereme při nahrávání zpráv, fotek a videí na internet, je opravdu velké a je třeba mít na paměti, že naše digitální stopa na internetu přetrvává řadu let,“ uzavírá docent Kolouch.