Seznamujeme žáky s dobrovolnickou pomocí

PurkyňkaAktuálně

Toto úterý se naši žáci 3. ročníku oboru Sociální činnost zúčastnili každoroční besedy na téma dobrovolnictví. Podělit se s nimi o své zkušenosti a zároveň získat případné zájemce z jejich řad pro dobrovolnickou pomoc přišli pracovníci brněnského Dobrovolnického centra 67 a několika neziskových organizací pracujících s dobrovolníky.

V úvodu besedy  představili pracovníci regionálního dobrovolnického centra žákům práci dobrovolníků a vysvětlili jim, že díky dobrovolničení mohou nejen pomoci spoustě lidí, ale také smysluplně trávit čas a zažít spoustu nových věcí. Naše žáky oslovila zejména možnost dobrovolnické práce v zahraničí. „Hodně zajímavé mi přijdou krátkodobé i dlouhodobější dobrovolnické projekty v zahraničí, kdy dobrovolníci pracují např, s dětmi, handicapovanými nebo seniory,“ říká Lucie Frgalová, žákyně třídy S3A.

Součástí besedy byla rovněž prezentace neziskových organizací – např. Nadace Veronica, SVČ Lužánky a jeho programu Evropský sbor solidarity, Mary´s Meals, Maltézské pomoci a Hnutí Brontosaurus. Naše žáky asi nejvíce zaujala prezentace mezinárodní charitativní organizace Mary´s Meals, která se zabývá projekty školního stravování v nejchudších zemích světa. „Přispívat na výživu dětí v Africe je moc důležité,“ uvědomuje si Eva Kefalidu, rovněž žákyně třídy S3A.

„Vypomáhat jako dobrovolník určitě dává smysl. Žáci tak mohou získat nejen spoustu zkušeností a nové kamarády, ale hlavně uplatní své odborné znalosti tam, kde je to nejvíce potřeba,“ komentuje dnešní besedu Mgr. Hana Svobodová, organizátorka akce. „Při dobrovolničení získají navíc i pracovní zkušenosti, což se jim posléze zúročí, až si budou např. hledat zaměstnání,“ doplňuje Svobodová.

Dobrovolnické centrum 67 funguje od 1. 5. 2020 jako regionální dobrovolnické centrem JMK a úzce spolupracuje s Občanským sdružením Plán B. Hlavní snahou centra je propojit zájemce o dobrovolnickou práci a organizace, které dobrovolníky hledají. Centrum dále nabízí mladým lidem zázemí pro rozvíjení jejich nápadů a poradenství při hledání zdrojů pro realizaci jejich projektů. Centrum je zároveň regionálním partnerem sítě Eurodesk, která umožňuje mladým lidem a pracovníkům s mládeží snadný a rychlý přístup k evropským informacím.