Praxe našich ekologů ve Velkých Hostěrádkách

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Během října a na počátku listopadu jezdili naši studenti 1. ročníku oboru Průmyslová ekologie na praxi na Veselou biofarmu do Velkých Hostěrádek. Podíleli se zde na sklizni úrody ve fóliovníku i na polích a pomáhali také s balením a etiketováním hotových bioproduktů.

Na praxi do Velkých Hostěrádek se studenti vydali celkem třikrát. Jejich první návštěva byla spojena s prohlídkou celého areálu a také výkladem o tom, co práce na biofarmě obnáší. „Když jsme na Veselou biofarmu přijeli poprvé, dozvěděli jsme se, jak náročný je provoz biofarmy a jak těžké je dosáhnout na dotace,“ říká naše studentka Klára Kubová.

Díky praxi na farmě získali studenti mnoho nových zážitků, protože si zde mohli vyzkoušet řadů různých činností. Sázeli stromy, sklízeli řepu, mrkve nebo lilky nebo dávali etikety na sklenice s džemem. „Mě osobně nejvíc bavilo balení bioproduktů. Ty se mimo jiné vozí i do bezobalového obchodu do Brna,“ říká náš student Tomáš Kubový.

Veselá biofarma pěstuje tradiční i netradiční zeleninu v BIO kvalitě, dodává BIO vejce a vyrábí vlastní džemy, chutney, pomazánky nebo kvasový chléb. Sídlí v objektu bývalého JZD a pravidelně pořádá pro zájemce workshopy s tematikou zpracování biosurovin a nabízí i Dny na ekofarmě pro základní, střední i vysoké školy.