Navštívili jsme vědecké výukové centrum Bioskop

Petr ČížekAktuálně

Ve středu 18. května se naši žáci 1. a 2. ročníku oboru Průmyslová ekologie vydali v rámci výuky chemie do Univerzitního kampusu Bohunice. Čekal je tam bohatý program na téma Plasty kolem nás, který organizuje vědecké výukové centrum Masarykovy univerzity Bioskop. Žáci si tak měli možnost vyzkoušet chemické pokusy v moderních chemických laboratořích Přírodovědecké fakulty MU.

Celým programem provázela naše žáky dvojice sympatických lektorů, kteří jim hned v úvodu vysvětlili základní pojmy jako monomer nebo polymer, ukázali jim, jak plasty vznikají, kde se s nimi můžeme setkat a co se s nimi děje, když se z nich stane odpad.

„Lektoři byli hrozně milí, všechno nám srozumitelně vysvětlili a bylo na nich vidět, že se ve svém oboru opravdu vyznají,“ říká nadšeně náš žák 2. ročníku Antonín Tišnovský.

Teorie a diskuze s lektory byly během celého programu vhodně doplněny praktickými pokusy. Žáci pracovali ve skupinách a vyráběli např. i skákací kuličky – když smíchali etanol s vodním sklem, vznikl polymer, který bylo nutné rychle zpracovat.

„Naše skupina se na chvilku zamyslela a měli jsme pak spoustu práce s vytvořením alespoň malé kuličky, protože polymer rychle tuhnul, takže tento pokus nevyšel úplně podle našich představ,“ říká Aneta Kremrová, rovněž žákyně 2. ročníku.

Díky celé řadě zajímavých pokusů uběhlo dopoledne na Masarykově univerzitě jako voda a všichni si ho pořádně užili – dokonce natolik, že by si návštěvu Bioskopu výhledově rádi zopakovali. „Celý program se mi moc líbil a klidně bych šla na podobnou akci znovu,“ ohodnotila naučné dopoledne Aneta Kremrová.

A na který pokus budou žáci vzpomínat nejvíc? Pravděpodobně na výrobu slizu. Díky použitému barvivu byla totiž krásně barevná nejen výsledná hmota, ale také ruce všech zúčastněných.

Bioskop je výukové pracoviště, které vzniklo v roce 2012 v rámci projektu MU Popularizace vědy. Jeho cílem je zábavnou formou přiblížit přírodní vědy širší veřejnosti a zajímavě doplnit i výuku na základních a středních školách.

Kurzy pro zájemce se konají během celého školního roku, speciální výuka probíhá také během prázdnin a vyhledávané jsou i vánoční či velikonoční tematicky zaměřené kurzy.