Navštívili jsme studio České televize Brno

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Minulý čtvrtek se naši studenti 3. ročníku oboru Slaboproudá elektrotechnika vydali na exkurzi do brněnského studia České televize, aby nahlédli do zákulisí nejmodernějšího televizního komplexu v ČR. Navštívili zde řadu pracovišť natáčecí studia a jejich zázemí, různá technická pracoviště, maskérnu, kostymérnu, střižny nebo zpravodajské vysílací studio a během prohlídky nechyběl ani krátký exkurz do historie ČT. Studenti ocenili, že viděli na vlastní oči místa, kde vznikají známé televizní pořady, během exkurze se navíc dozvěděli řadu zajímavých informací o tvorbě televizních pořadů a rozšířili si své odborné znalosti.

Studenti se na exkurzi do České televize velmi těšili, ale skutečnost ještě překonala jejich očekávání. „Technické zázemí brněnského studia je na špičkové úrovni, jen náklady na osvětlovací techniku a moderní technologie se prý vyšplhaly až k 80 milionům korun. Brněnské studio tak vybavením předčí i studio na Kavčích horách, v němž některé používané technologie pocházejí ještě ze sedmdesátých let,“ vysvětluje student Martin Ostřížek.

Hodně času strávili studenti ve studiu, kde se natáčejí pořady jako Sama doma nebo Dobré ráno. „V tomto studiu nás hodně zaujal komplexní systém osvětlení a hardware jednotlivých světel,“ říká Martin Ostřížek. Kromě natáčecích studií a jejich zázemí navštívili studenti také maskérnu, v níž se dozvěděli, jak probíhá příprava moderátorů na vysílání, nebo kostymérnu.

Televizní studio Brno vzniklo v roce 1961 jako čtvrté studio tehdejší Československé televize. Od října 2016 vysílá z moderního televizního komplexu v Brně-Líšni a svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT. Pravidelně pořádá exkurze pro zájemce z řad odborné i laické veřejnosti a také Dny otevřených dveří – ten nejbližší se koná tuto sobotu.