Seznamujeme se s Knihovnou Jiřího Mahena

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

V průběhu října a listopadu se postupně všechny naše třídy 1. ročníku vydaly na exkurzi do Mahenovy knihovny v Brně. Studenti se dozvěděli nejen základní informace o knihovně a její historii a službách, ale vyzkoušeli si také, jak pracovat s katalogem a jak si konkrétní knihu najít v regálu. Zjistili rovněž, kde si v knihovně vytisknout, okopírovat nebo naskenovat potřebné materiály, kde se dá nerušeně studovat a kde si naopak užít zábavu s kamarády. Získané informace se jim jistě budou hodit, až do knihovny zamíří pro povinnou četbu, odbornou literaturu, čtečku nebo novou deskovou hru.

Exkurze v Ústřední knihovně na Kobližné trvala asi hodinu a zahrnovala odborný výklad i prohlídku celé budovy. „V knihovně se mi moc líbilo, protože působí moderně a přehledně. Paní knihovnice, která nás prováděla, nám navíc všechno potřebné dostatečně vysvětlila. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo to, že jsme neměli žádný rozchod, abychom se v knihovně mohli sami porozhlédnout,“ zhodnotil exkurzi Štěpán Liška, student oboru Informační technologie.

Snad všichni studenti ocenili pestrou nabídku knih, časopisů i hudebních nosičů. „Líbí se mi, že je knihovna dobře zásobena odbornou i cizojazyčnou literaturou. Jelikož rád čtu, zvažuji, že si vyřídím čtenářský průkaz, abych si mohl půjčovat knihy pro volný čas i materiály ke studiu,“ říká Jan Šproch, další ze studentů oboru Informační technologie.

Mnohé studenty zaujaly i další služby, které knihovna svým čtenářům poskytuje, např. půjčování deskových her nebo čteček, volný přístup na internet nebo členství v Manga anime klubu. „Z nabídky knihovny mi nejzajímavější připadá půjčování deskových her a také přístup k internetu,“ přiznává Tomáš Šmíd, rovněž student oboru Informační technologie.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně je největší veřejná městská knihovna na Moravě a druhá největší v České republice. Byla založena v roce 1921 a u jejího zrodu stál brněnský básník a dramatik Jiří Mahen, jehož jméno knihovna nese. Od roku 1950 sídlí Ústřední  knihovna v Schrattenbachově paláci na Kobližné ulici a v současné době má 32 menších poboček po celém Brně.