Naše studentky pomohly zaměstnancům domova pro seniory „zestárnout“ o několik desítek let

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Studentky 4. ročníku oboru Sociální činnost pomáhaly minulý čtvrtek odpoledne zaměstnancům v brněnském domově pro seniory na Mikuláškově náměstí při zkoušení tzv. gerontoobleku speciálního oděvu, který dokonale navozuje iluzi stáří. Pracovníci v sociálních službách, kteří klientům poskytují přímou obslužnou péči, tak mohli na vlastní kůži zažít, jak se cítí jejich klienti, a díky tomu lépe porozumět jejich potřebám.

Součástí gerontoobleku  jsou různá závaží a zábrany omezující pohyb kloubů, brýle simulující oční vady, sluchátka navozující výrazné sluchové omezení nebo speciální rukavice, které jsou schopny vyvolat třes rukou tak silný, jaký denně zažívají lidé s Parkinsonovou chorobou. Osobní zkušenost se simulátorem stáří tak zaměstnancům domova připomněla, jaká pohybová, zraková či sluchová omezení jejich klienti mají a jak náročné jsou pro ně zdánlivě běžné činnosti jako chůze po schodech, návštěva toalety, ulehnutí na lůžko, vstávání, oblékání nebo přijímání potravy a tekutin.

„My samozřejmě víme, jaká omezení vyšší věk přináší. Přesto pro mě byla autentická zkušenost s gerontooblekem velmi zajímavá,“ říká sociální pracovnice Lenka Drábková. „Činnosti, které dělám automaticky, mě totiž najednou stály  hodně úsilí, třeba chůze do schodů a hlavně ze schodů.  Špatně se mi ohýbaly klouby a příjemné nebylo ani omezení zraku a sluchu,“ doplňuje Drábková. Největší pozornost vzbudily mezi zaměstnanci domova rukavice způsobující třes rukou v různé intenzitě a brýle simulující oční onemocnění jako šedý či zelený zákal.

Naše škola zakoupila gerontooblek  před dvěma lety pro potřeby výuky oboru Sociální činnost. V jedné z hodin si ho vyzkoušely i studentky Martina Huňová a Gabriela Musilová, které ho později začaly prezentovat v rámci školních dnů otevřených dveří, a když přišla nabídka, aby ho prezentovaly i v domově pro seniory, neváhaly ani vteřinu. „Myslíme si, že je důležité, aby si co nejvíc lidí na vlastní kůži vyzkoušelo, jak se senioři cítí a co je trápí. A právě to je úkol pro gerontooblek, “ okomentovaly včerejší příjemně strávené odpoledne v domově pro seniory obě studentky.