Na hodinu vědcem v rámci největšího vědeckého festivalu

JAN ŠTĚRBAAktuálně

Ve čtvrtek 9.11. se studenti čtvrtého ročníku oboru Slaboproudá elektrotechnika stali součástí programu Workshop – staň se na 60 min vědcem! Akce se konala v laboratořích Elektronové mikroskopie v rámci Týdne Akademie věd ČR a nabídla studentům cenné prohloubení poznatků v rámci jejich technicky zaměřeném oboru i mimo něj.

Účastníci měli k dispozici laboratoře hned několika vědeckých skupin, které svá jindy veřejnosti nepřístupná pracoviště otevřely po dobu dvou dní. Jednalo se o například Mikroskopii a mikroanalýzu, biomedicínu, či Ústav přístrojové techniky Akademie věd. Hlavním cílem bylo zkoumání předmětů běžného života v mikrosvětě pomocí různých technik.

Po úvodním představení laboratoří a tématu elektronové mikroskopie byli studenti rozdělení do malých skupinek a pod odborným dozorem se na 60 minut proměnili ve vědce. Studenti si vyzkoušeli různé formy práce s mikroskopem, jako třeba měření tloušťky vlasu. Dále pozorovali živého brouka, studovali povrchy různých materiálů, nebo určovali složení vloženého vzorku do mikroskopu.

Studenti byli s průběhem akce spokojeni. Někteří si jen posteskli, že 60 minut je na vědeckou dráhu zkrátka příliš málo. Jako například David Mercl: „Workshop byl velice zajímavý, mohli jsme pod vedením odborníků samostatně pracovat na různých typech elektronových mikroskopů. Asi nejzajímavější bylo sledování spektrální analýzy vzorků a stanovování složení diamantové gramofonové jehly. Škoda, že jsme neměli více času.“

Týden Akademie věd ČR je tradiční popularizační akce, která nedávno vstoupila do své třetí dekády existence. Jde vůbec o největší vědecký festival na území našeho státu. Na rozdíl od minulých let ho již nezastřešuje jen jedno společné téma, ale klade si za cíl představit veřejnosti vědu a výzkum ve všech jejich podobách. To zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.