Matematika nám není cizí

PurkyňkaAktuálně

V pátek 4. 3. 2022 na naší škole proběhlo školní kolo 30. ročníku Celostátní matematické soutěže středních odborných škol. Soutěžilo se celkem ve čtyřech kategoriích a žáci, kteří v nich obsadili 1. a 2. místo, postupují do celostátního kola. Nejvyššího bodového zisku v rámci své soutěžní kategorie dosáhl Matěj Tajovský (1. ročník), Marek Babiček (2. ročník) a Kryštof Doležal (4. ročník), o prvenství v kategorii žáků 3. ročníku se díky zisku stejného počtu bodů dělí Nikol Rösslerová a Rostislav Pelc.

 

První březnový pátek byl na naší škole ve znamení matematiky. Prokázat svůj důvtip a logické myšlení při řešení zapeklitých matematických úloh přišlo téměř 80 žáků, a to napříč všemi ročníky a studijními obory. Zahájení soutěže v 8.00 se zúčastnil i ředitel školy doc. RNDr. Aleš Ruda, Ph.D., MBA, který ocenil zájem žáků o matematiku: „Matematika nás v reálném životě obklopuje na každém kroku. Jsem proto rád, že pro řadu žáků naší školy není matematika obávaným předmětem, ale zajímavou vědou.“

Účastníci byli rozděleni podle ročníků do čtyř soutěžních kategorií, každá kategorie měla vlastní soutěžní úlohy. Žáci mohli během soutěže používat kalkulačku a matematické tabulky, časový limit na vypracování úloh byl 60 minut. „Času bylo podle mého názoru dost, ale je to hodně o tom, jak vám sednou, nebo nesednou konkrétní úlohy,“ podělil se o své dojmy bezprostředně po soutěži Petr Holánek, žák 3. ročníku oboru Kybernetická bezpečnost. Obtížnost úloh letošního ročníku nemá s čím porovnat, protože díky pandemické situaci v předchozích dvou letech se školního kola matematické soutěže účastní letos poprvé.

A jak hodnotí soutěž vyučující matematiky? „Nejlepší výkony podali v letošním školním kole jednoznačně žáci 1. ročníku, kteří nás velice příjemně překvapili,“ shrnula celkový výsledek soutěže hlavní organizátorka školního kola Mgr. Zdeňka Eklová.

Celostátní matematická soutěž středních odborných škol, vyhlašovaná každoročně ministerstvem školství a organizovaná Jednotou českých matematiků a fyziků, má pouze dvě soutěžní kola: školní a finálové. Nejúspěšnější řešitelé školního kola tedy rovnou postupují do finále, které se bude konat 25. března 2022 ve 22 soutěžních střediscích po celé republice. V Jihomoravském kraji proběhne finálové kolo na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno a my v něm našim žákům přejeme 100% štěstí a 0 % neúspěchu.