Máme čtvrté místo v krajském kole soutěže v programování

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

V pátek 21. dubna proběhlo krajské kolo soutěže v programování. V kategorii Programovací jazyky – mládež do 19 let obsadil 4. místo náš student 2. ročníku oboru Informační technologie Matěj Tajovský, který v této soutěži zabodoval i v loňském školním roce, kdy skončil jako třetí. Zatím ještě  bohužel nevíme, zda mu jeho bodový zisk bude stačit pro účast v ústředním kole soutěže, ale každopádně mu gratulujeme k velmi pěknému výkonu, který v soutěži navzdory silné konkurenci předvedl.

Stejně jako minulý rok měli soutěžící na řešení 4 programátorských „oříšků“ 4 hodiny čistého času. Letošní úlohy však byly o něco těžší než loni. „V loňském ročníku nebyly grafické úlohy, ale jen úlohy na zpracování algoritmů, a tak nebylo potřeba nic programově kreslit,“ říká Matěj Tajovský. „Na druhou stranu ale bylo letošní zadání hodně kreativní, podobně zadané úlohy jsem zatím nikdy neřešil,“ říká Matěj Tajovský.

Nejtěžší byla poslední úloha nazvaná Easy Tetris. „Naším úkolem bylo naprogramovat reálně existující počítačovou hru Tetris, ovšem ve zjednodušené podobě,“ vysvětluje student. „Program měl hráči umožnit skládání kostiček, které padaly shora, do úhledných řad, jež posléze mizely. Zároveň měl hráč ve hře vydržet co nejdéle, než kostičky zaplní celou hrací plochu,“ doplňuje nadějný mladý programátor.

Říká se „do třetice všeho dobrého,“ a tak i Matěj Tajovský má v plánu se soutěže zúčastnit ještě v příštím školním roce. „Ze svého letošního výkonu jsem sice neměl úplně dobrý pocit, ale asi to nebylo vyloženě špatné. Líbilo se mi ale, že jsem si vyzkoušel řešení úplně jiných typů úloh, a své poznatky z obou ročníků soutěže ještě zkusím zúročit příští rok,“ uzavírá student.

Soutěž v programování je každoročně vyhlašována ministerstvem školství pro žáky základních a středních škol a na její organizaci se aktivně podílí Národní pedagogický institut ČR. Pořadatelem krajského kola je pro Jihomoravský kraj brněnské Centrum volného času Lužánky, ústřední kolo soutěže potom organizuje Národní pedagogický institut ČR.