Úspěch našich žáků v soutěži JA Studentská firma 

PurkyňkaAktuálně

Pět studentských firem z naší školy se 7. 4. 2022 zúčastnilo soutěže JA studentská firma, která proběhla v rámci soutěžního a prodejního veletrhu JA EXPO v Galerii Harfa v Praze. Vynikající výkon předvedla firma Selecro, jejíž aplikace učí zábavnou formou háčkování, a vybojovala si tak 3. místo v kategorii Nejlepší STEM projekt objevení a využití́ podnikatelské příležitosti ve STEM službách (SmartCity, Robotika, zpracování Big Dat, aplikace aj.). Mladým podnikatelům z firmy Selecro upřímně gratulujeme!

Studentskou firmu Selecro vytvořili žáci oboru Informační technologie ze třídy V3B – Aneta Wernerová, Pavlína Ráčková, Tatiana Tkachyk a Marek Tobiáš – a Karolína Frydrýšková, žákyně 3. ročníku oboru Ekonomika a podnikání. „Nebylo lehké náš nápad přetvořit v reálné podnikání, nevěřili jsme, že naši firmu dokážeme dovést až na veletrh a zde ji úspěšně prezentovat. Máme obrovskou radost, že jsme to nakonec zvládli,“ říká ředitelka firmy Selecro Aneta Wernerová.

Cílem firmy Selecro na pražském veletrhu bylo seznámení široké veřejnosti s vytvořenou aplikací. „Jako dekoraci jsme s sebou vzali naše háčkované roztomilé chobotničky a jiná zvířátka. Jaké bylo naše překvapení, že nejen o aplikaci, ale i o naše háčkované produkty byl obrovský zájem a rychle se prodávaly. Některé jsme ještě na místě stihli vyrobit podle přání zákazníků. Tak velký prodej jsme nečekali a potěšilo nás to,“ dodává Wernerová.

Naše další školní firmy – ObsTee, Pocket MIX, NiceWrist a SmartCard – vybudovali žáci 3. ročníku oboru Ekonomika a podnikání, kteří rozvíjejí své podnikatelské schopnosti v rámci předmětu Fiktivní firma. I tito žáci na veletrhu velmi dobře obstáli v náročné konkurenci, pěkně reprezentovali své firmy i naši školu a odnesli si spoustu cenných zkušeností do budoucna.

Vzdělávací program JA Studentská firma je určen pro žáky gymnázií, středních škol a odborných učilišť. Umožňuje jim, aby si v průběhu jednoho školního roku vyzkoušeli celý proces podnikání, a to formou „learning-by-doing“.  Projekt zaštiťuje organizace Junior Achievement Czech (JA Czech), jejímž cílem je poskytovat mladým lidem praktické ekonomické vzdělání, rozvíjet jejich znalosti a dovednosti a dobře je připravit na svět práce.