Inspirativní setkání s podnikateli: Jak se podnikání stává skutečností

JAN ŠTĚRBAAktuálně

Ve čtvrtek 5. října 2023 se pro žáky třetího ročníku oboru Ekonomika a podnikání na naší škole uskutečnila jedinečná akce, která jim přinesla cenné poznatky o světě podnikání. Tuto událost jsme připravili v rámci výuky předmětu Fiktivní firma a byla součástí programu Můžeš podnikat. Naši školu poctili svou návštěvou dva úspěšní podnikatelé, Jiří Spurný a Ivana Minářová, kteří s námi strávili dvě hodiny plné inspirace a sdílení svých zkušeností.

Oba podnikají v oborech, které milují, a jejich práce je pro ně koníčkem. Tato láska k podnikání byla cítit během celého semináře a promítla se do jejich povídání. Podnikatelé nešetřili svými příběhy o začátcích, chybách a úspěších. Žákům sdělili, co je motivovalo k podnikání, jaké obtíže museli překonat, a jak se s neúspěchy vypořádali. Byli otevření k otázkám a žáci se mohli na cokoliv zeptat. Na závěr tedy proběhla živá diskuse, která byla plná zvídavých dotazů a zajímavých odpovědí.

Dobrou atmosféru celého setkání podtrhla zpětná vazba žáků, která byla velmi pozitivní.  „Workshop i prezentace se mi velmi líbily. Zkušenosti lidí z praxe se mi zdály přínosné a namotivovaly mě k vlastnímu podnikání do budoucna,“ pochvaluje si Jana Šálená. Jakub Sláma také vidí jasný přínos této události: „Akce mi dala hodně do života, hlavně v oblasti koordinace s týmem ve firmě. Věřím tomu, že mě tato akce velmi posunula a v dospělosti toho budu moct využít.“ Nejen z těchto odpovědí je vidět, že akce inspirovala žáky k tomu, aby se více zajímali o podnikání a uvědomili si, že cesta k úspěchu může být náročná, ale stojí za to ji absolvovat.

Program Můžeš podnikat byl založen ve Zlíně v roce 2012 a jeho cílem je propojení škol s podnikateli. Zakladatelé, inspirováni odkazem Tomáše Bati, sdílí své podnikatelské příběhy na seminářích, které učitelé začleňují do výuky. Můžeš podnikat motivuje a inspiruje budoucí podnikatele, pomáhá rozvíjet podnikavost mezi mladými lidmi a poskytuje cenné zkušenosti pro jejich budoucnost.