Edukační program ve vile Tugendhat

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Studenti 1. ročníku oboru Slaboproudá elektrotechnika absolvovali minulé úterý edukační program ve vile Tugendhat. Dozvěděli se zajímavé informace o historii vily, prohlédli si její horní patro i známý pokoj s onyxovou stěnou a díky hezkému počasí mohli navštívit i rozlehlou zahradu, která známou funkcionalistickou památku obklopuje. Protože se nejednalo se o klasickou komentovanou prohlídku, ale o edukační program, měli studenti možnost formou brainstormingu objevovat i různé unikátní podrobnosti technického provedení vily a o to více si exkurzi užili.

Studenty hodně překvapilo, že vila Tugedhat i po tolika letech od svého vzniku působí velice moderním dojmem. „Hodně se mi líbily otevřené prostory a velké prosklené plochy oken. Vůbec bych nečekal, že by stavba stará téměř 100 let mohla vypadat tak moderně,“ říká student Vojtěch Zdražílek, který zároveň oceňuje i nádherný výhled, který vila návštěvníkům poskytuje.

Na studenty během exkurze udělaly dojem i technické vymoženosti, kterými vila disponovala již v době svého vzniku. „Z pohledu našeho studijního oboru byly určitě nejzajímavější zásuvky v podlaze,“ říká studentka Sarah Buchtová. Kromě nich ji také překvapilo i vytápění prostředního patra vily horkým vzduchem, které bylo na svou dobu velmi pokrokové.

Vila Tugendhat byla postavena v letech 1929–1930 pro manžele Tugendhatovy podle návrhu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe a patří k nejvýznamnějším stavbám evropské moderní architektury. V roce 2001 byla zapsána na Seznam kulturního dědictví UNESCO, a to jako jediná památka moderní architektury v České republice. V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat rozsáhlou rekonstrukcí, která jí vrátila původní podobu z roku 1930.