Byli jsme v národním finále JA Studentská firma roku 2022/2023

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

V národním finále letošního ročníku soutěže JA Studentská firma reprezentovaly naši školu díky výbornému umístění na soutěžním veletrhu JA Expo v Praze hned dvě studentské firmy: Gymspace se svou sociální aplikaci pro lidi se zájmem o fitness a Plantiful se svou aplikací usnadňující péči o rostliny. Utkaly se s dalšími osmi finalisty, a ačkoli se našim studentům nepodařilo probojovat na první tři příčky, v soutěži předvedli velice pěkné výkony, získali pozitivní zpětnou vazbu od odborných porotců a ve startupu svého podnikání budou pokračovat i nadále.

Národní finále probíhalo v angličtině a skládalo se ze tří částí: prezentace firmy a prezentace produktu před odbornou porotou a panelové diskuse s porotci za zavřenými dveřmi. „Zkušenost se sebeprezentací a obhajobou vlastního business modelu je v oblasti podnikání velice důležitá a trénování na ostro se může dost prodražit, proto si této možnosti tréninku na nečisto moc vážíme,“ přiznává Libor Zabloudil, ředitel studentské firmy Gymspace.

Příprava na finále byla časově velmi náročná – firmy musely odevzdat soutěžní podklady v angličtině: výroční zprávu, prezentaci a promo video produktu. „V celé soutěži byl pro nás nejhorším faktorem čas. Kvůli relativně složité koncepci našeho business modelu jsme nebyli vždy schopni předat ucelený obrázek naší vize. Soutěž nám ale dala cenné zkušenosti v oblasti marketingu, finančního řízení či projektového managementu, bez kterých se náš projekt do budoucna neobejde,“ říká Zabloudil.

Obě naše studentské firmy chtějí ve svém startupu pokračovat i do budoucna. Pravidelně navštěvují firmu Kyndryl, která jim poskytuje mentoring, a jsou v kontaktu i s organizací JIC Brno – specialistou na začínající studentské firmy. „Jsme moc rádi, že se nám povedlo dostat do TOP desítky studentských firem. Pro naše podnikání to byla super zkušenost a získali jsme přehled o tom, jak to na poli startup firem vypadá,“ uzavírá Libor Zabloudil.