Ve čtvrtek 22. února navštívili studenti druhých ročníků oboru Sociální péče Anatomické muzeum, které je součástí Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Sbírky anatomického muzea jsou rozděleny podle jednotlivých systémů a jsou přehledně uloženy. Orientace v muzeálních sbírkách je proto snadná a studenti měli možnost si všechny preparáty podrobně prohlédnout. Většinu studentů nejvíce zaujaly sady skeletů plodu, exponáty siamských dvojčat, různé malformace plodu, exponáty koster a trávicí soustavy.
Velký obdiv získala rovněž kostra moravského obra Josefa Drásala, jehož výška dosahovala 242 centimetrů. Zajímavostí pro studenty bylo i to, že je možné po smrti darovat lidské orgány pro vědecké účely. Student Jakub Vejvalka prohlásil: „Nejvíce mě fascinovaly různé exponáty embryí a malformací plodu. Návštěva muzea byla pro mě velmi edukativní a doporučil bych ji i ostatním studentům, protože bychom měli znát co nejvíce informací o lidském těle.“
Anatomický ústav vznikl již v roce 1919, ve válečných dobách však musel být jeho provoz přerušen a obnoven v roce 1946. Velkou měrou se na opětovném zahájení provozu podílel profesor Karel Žlábek. Jeho úsilí o obnovení a vybudování nového anatomického muzea bylo oceněno v roce 1992 při oslavách 90. výročí jeho narození, kdy bylo anatomické muzeum Lékařské fakulty MU přejmenováno na Anatomické muzeum profesora Karla Žlábka. V současné době je v muzeu vystaveno více než 600 zajímavých exponátů a preparáty jsou nadále doplňovány. Anatomické muzeum slouží především k výuce anatomie studentům Lékařské fakulty, studentům středních škol a odborníkům z klinické praxe. Muzeum tak navštíví ročně stovky zájemců od nás i ze zahraničí.