Víme, jak fungují Dlouhé stráně

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Naši studenti 1. a 3. ročníku oboru Průmyslová ekologie a Silnoproudá elektrotechnika navštívili minulé pondělí přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Seznámili se s historií i činností elektrárny, prostřednictvím vizualizace si prohlédli jednotlivé části elektrárny a na videu viděli i prostory, které jsou přístupné pouze zaměstnancům. Tunelem prošli do podzemí elektrárny do turbínové kaverny a vyjeli se také podívat na obě velké vodní nádrže, které tvoří základ elektrárny. Studenti si rozšířili obzory v oblasti funkce a významu vodních elektráren a získané poznatky využijí v odborných předmětech.

Studenti nejprve navštívili obec Kouty nad Desnou, kde se nachází informační centrum elektrárny. Poté vyjeli autobusem přímo k elektrárně, kde je nejprve čekala vizualizace jednotlivých provozů. Nejzajímavější částí exkurze ale byla reálná prohlídka turbínové kaverny s dvěma mostovými jeřáby, jejíž součástí byl i výklad o významu reverzních Francisových turbín. „Velkou výhodou bylo, že jsme s sebou měli průvodce a mohli jsme mu klást odborné dotazy,“ oceňuje student oboru Silnoproudá elektrotechnika Jan Vrzala.

Jediné, co studentům trochu vadilo, bylo to, že se u nádrží nemohli z časových důvodů zdržet déle. Ale čekala je dlouhá zpáteční cesta a navíc se zhoršilo i počasí, které jim do té doby přálo. „Na vrcholku horní nádrže nás zastihl hodně silný vítr. Ale tím jsme si dojem z výletu zkazit nenechali, protože prohlídka krásného vodního díla, v jehož pozadí dominovaly vrcholy Jeseníků a samozřejmě Praděd, stála opravdu za to,“ říká učitelka Ivana Mošťková.

Dlouhé stráně jsou třetí největší přečerpávací vodní elektrárnou na světě a nejvýkonnější vodní elektrárnou v České republice. Nachází se uvnitř chráněné krajinné oblasti Jeseníky, a proto se většina jejích objektů nachází pod zemí, stavby na povrchu jsou začleněny do okolní přírody a vytvářejí s ní harmonický celek. V roce 2007 se elektrárna zařadila mezi 7 největších divů České republiky.