Účastníme se i Středoškolské odborné činnosti

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Richard Skoumal, student 3. ročníku oboru Počítačové sítě a kybernetická bezpečnost, se zúčastnil krajského kola letošního ročníku Středoškolské odborné činnosti. Se svou prací Miniserver pro fotografa se umístil na 10. místě, k čemuž mu samozřejmě blahopřejeme. Díky soutěži získal nové zkušenosti a účast v ní by rozhodně doporučil i dalším studentům technických oborů.

K účasti ve Středoškolské odborné činnosti se Richard Skoumal dostal úplnou náhodou. „V loňském školním roce jsem se byl spolu se svými spolužáky podívat na obhajoby školního kola SOČ a docela nás to zaujalo. Protože velmi rád fotím, napadlo mě, že bych se do soutěže přihlásil a zkusil najít řešení pro fotografa, který potřebuje zálohovat data a zároveň k nim mít rychlý přístup,“ vysvětluje student. „Ze školy se nás do SOČ nakonec přihlásilo asi pět, ale já jsem byl jediný, kdo práci dotáhl do konce,“ dodává.

Richardův nápad na miniserver, který by zjednodušil a urychlil práci fotografům, se ale zatím pohybuje spíše v rovině teoretické, i když částečné testování už proběhlo. „K testování funkcí jsem používal dva malé minipočítače typu raspberry pi a podařilo se mi například připojit fotoaparát ke cloudu. Rozhodně by tedy neměl být problém vytvořit finální produkt,“ věří mladý fotograf.

Středoškolská odborná činnost (zkratka SOČ) je celostátní soutěž odborných prací talentovaných studentů středních škol. Pořádá se každoročně již od roku 1978 a jejím vyhlašovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Soutěž má obvykle školní, okresní a krajské kolo, nejlepší práce potom postupují do kola celostátního. V současné době se soutěží v 18 oborech, od technických až po humanitní.