Studentská appka pro zapálené botaniky

JAN ŠTĚRBAAktuálně

Jsou postery a Postery, výzkumná sdělení s velkým P. K těm druhým patří plakát, který prezentovali studenti 3. ročníku oboru Informační technologie na jubilejním 30. ročníku konference STUDENT EEICT 2024, jež proběhla na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Akce tradičně zaměřená na podporu studentů technických univerzit se v posledních letech stále více otevírá zájemcům ze středních škol, kterým umožňuje prezentovat jejich nová a tvůrčí řešení.

Karol Raffay, Robin Jarůšek a Valon Mavriqi pod odborným vedením učitele Tomáše Cahy, jenž působí na Ústavu telekomunikací FEKT VUT, v hravě pojmenovaném příspěvku Simplifying Plant Care with Plantiful: A Comprehensive Plant Care App představili vlastní mobilní aplikaci zaměřenou na péči o rostliny. Tématem na rozhraní biotechnologií a informatiky tak vycházejí vstříc zvýšenému zájmu o domácí kultivaci rostlin; nezapomínají ale, že ne každý nadšenec pro botaniku a biologii rostlin se dokáže o svou flóru náležitě postarat.

Příspěvek i poster zaujal nejen účastníky akce, ale i odbornou hodnoticí komisi složenou z řad akademických pracovníků a zástupců průmyslu natolik, že se po dlouhé debatě rozhodla ocenit práci studentů třetím místem.

Aplikace, kterou má uživatel neustále po ruce, nabízí všechny potřebné informace: doporučenou pokojovou teplotu, intenzitu slunečního svitu, intervaly zalévání i objem závlahy, kterou rostlina vyžaduje. Program tyto i další informace přebírá z externího API Plant.id.

Výtvor studentů při rozpoznávání rostlin využívá AI modelu Plant.id, který těží z tréninku na velkém souboru dat (fotografie rostlin z různých úhlů a v odlišném zdraví a světelných i klimatických podmínkách) a umožňuje jejich klasifikaci do rozmanitých kategorií.

Autoři se netají plány do budoucna, jejichž součástí je vylepšení designu aplikace, intenzivnější uživatelské testování a rozšíření využití platformy Plant.id, v jehož rámci by rádi optimalizovali využití AI modelu.