Studenti objevují tajemství ekologického zpracování odpadu a recyklace

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Minulý pátek se naši studenti 2. ročníku oboru Průmyslová ekologie a Silnoproudá elektrotechnika vydali na exkurzi do brněnské společnosti SAKO, která se zabývá ekologickým zpracováním odpadu. Dozvěděli se zde, jak se zpracovává směsný komunální odpad, jak se dá energeticky využívat nebo jak se nakládá s vytříděnými odpady z barevných kontejnerů, a měli možnost nahlédnout i do tajů recyklace. Získané vědomosti studenti uplatní nejen v odborných předmětech, ale některé využijí i v běžném životě.

Hlavním cílem exkurze bylo seznámit studenty s ekologickým zpracováním odpadu. Prostřednictvím názorné prezentace zjistili, co se děje s odpadem od jeho sběru, jak se třídí a jak ho lze energeticky využít. Samotný proces zpracování odpadu jim potom poodhalily brýle s virtuální realitou, což studenty ovšem trochu zklamalo. „My jsme se hodně těšili do provozu a nevěděli jsme, že celý program v současnosti probíhá z bezpečnostních důvodů pouze v učebně,“ přiznává student Matěj Válka.

Druhá část programu měla charakter workshopu. Studenti pracovali s maketami kontejnerů na tříděný odpad, aby si připomněli, co patří do jednotlivých barevných nádob. Prohlédli si také meziprodukty třídění, recykláty i primární materiály v jejich přírodní podobě. „Očichávali jsme například dva různé vzorky ropy, jeden z Hodonína a jeden z Ruska. Ověřili jsme si, že každý ze vzorků má svou specifickou vůni. Někomu víc voněla ropa ruská, mně osobně ta hodonínská,“ říká studentka Zuzana Kaňáková.

SAKO je česká akciová společnost, která již téměř 30 let poskytuje komplexní služby v oblasti odpadového hospodářství. Disponuje nejmodernějším vozovým parkem, třídící linkou a špičkovým technologickým zařízením na energetické využívání odpadu. V sídle společnosti na Jedovnické ulici v Brně se nachází i ENVIcentrum, výchovně-vzdělávací environmentální pracoviště, které zájemcům všech věkových kategorií nabízí programy a exkurze zaměřené na ekologické zpracování odpadu.