Soudní líčení na vlastní oči

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Minulou středu se studenti 3. ročníku oboru Sociální činnost zúčastnili exkurze u městského a okresního soudu v Brně. Po příchodu do soudní budovy absolvovali krátkou přednášku o činnosti obou soudních institucí a poté se zúčastnili dvou soudních jednání přímo v soudní síni. V obou případech se jednalo o hlavní líčení, v němž se obžalovaní zodpovídali z přečinu obecného ohrožení pod vlivem návykové látky. Studenti si rozšířili svoje teoretické znalosti z oblasti trestního práva a odnesli si i tip na případné budoucí zaměstnání: soudní instituce totiž bojují s neustálým nedostatkem zapisovatelek.

V hlavní roli obou kauz, které měli studenti možnost sledovat, byl alkohol za volantem. V prvním případě se nic vážného nestalo, obžalovaného, který opilý řídil auto, zastavila policejní hlídka. Závažnější byl druhá kauza, kdy obžalovaná žena pod vlivem alkoholu nabourala další tři auta. „Všechny nás překvapilo, že žena odmítla nabízený podmínečný trest, a raději zvolila pokutu,“ přiznává učitelka Martina Bácová, která exkurzi organizovala.

Další kauzou, jejíhož projednávání se měli studenti zúčastnit, byl případ ženy, která opakovaně neplatila výživné na své děti. Obžalovaná se však nedostavila, a tak bylo líčení odročeno. „Měli jsme ale štěstí a pan soudce nám o případu alespoň pár informací prozradil,“ říká studentka Veronika Hochmuthová. „Navíc nám i dovolil, abychom se v soudní síni vyfotografovali,“ doplňuje.

Městský soud i Okresní soud Brno-venkov sídlí od roku 2009 v nově vybudovaném areálu Justičního paláce na Polní ulici v Brně. Městský soud vykonává soudnictví na území statutárního města Brna, jako soud prvního stupně provádí soudní řízení ve věcech trestních, občanskoprávních, exekučních, dědických a ve věcech opatrovnických. Okresní soud Brno-venkov je rovněž soudem prvního stupně ve věcech trestních a civilních, ale s působností pouze okolní obce.