S Václavem Moravcem nejen o propojení médií a IT

PurkyňkaAktuálně

Ve čtvrtek 17. 3. 2022 se na naší škole konala beseda žáků s novinářem a vysokoškolským pedagogem Václavem Moravcem. Jejím hlavním tématem bylo propojení médií a IT oborů a problematika dezinformace v médiích, řešilo se však i aktuální dění na Ukrajině.

V úvodu besedy Václav Moravec žákům připomněl, že žurnalistika a obory založené na informačních technologiích, které mnozí z nich studují, k sobě mají blíž, než si myslíme. Jako zajímavý příklad propojení světa médií a IT uvedl projekt, v němž je umělá inteligence schopna na základě posbíraných informací sama vygenerovat zprávy.

Značnou pozornost věnoval Václav Moravec otázce dezinformací v médiích a v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu zmínil také pojem informační válka. Jak se dalo očekávat, velká část dotazů žáků se týkala právě Ukrajiny.

„Pan Moravec se s námi podělil o své postřehy k aktuálnímu dění a přiblížil nám nejen příčiny válečného konfliktu na Ukrajině a jeho možné důsledky, ale také nám vysvětlil, jak se dezinformacím spojeným s válkou účinně bránit,“ říká spokojeně Filip Kotolan, žák 3. ročníku oboru Kybernetická bezpečnost.

Zájem žáků potkat se tváří v tvář s někým, koho většina lidí zná jen z televizní obrazovky, byl obrovský, a tak aula, v níž se beseda konala, byla zaplněna až do posledního místa. Svého rozhodnutí se akce zúčastnit ale určitě nikdo nelitoval – žáci měli pro Václava Moravce tolik otázek, že se beseda, původně plánovaná na dvě vyučovací hodiny, dokonce protáhla.

„Dnešní akce se opravdu povedla, naši žáci byli setkáním s Václavem Moravcem nadšeni. Mě navíc mile překvapili tím, že našemu hostu kladli řadu odborných dotazů a ukázali tak, že se aktivně zajímají o dění kolem sebe,“ neskrývá spokojenost s průběhem besedy ani její organizátorka PaedDr. Jaroslava Bělková, zástupkyně ředitele školy.

Po skončení besedy nám Václav Moravec ještě poskytl krátké interview, které můžete zhlédnout na našem Facebooku a YouTube – odkaz zde.