Přesvědčili jsme se, že Není TESLA jako Tesla

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Minulý pátek se naši studenti 3. ročníku oboru Informační technologie vydali do Technického muzea na výstavu věnovanou Nikolu Teslovi. Připomněli si tam život a dílo slavného vynálezce i historii národního podniku TESLA, který nesl jeho jméno. Získali tak jasnější představu nejen o Teslových objevech, které výrazně ovlivnily moderní civilizaci, ale také o vývoji slaboproudé elektrotechniky v Československu v druhé polovině 20. století.

K nejzajímavějším částem výstavy patřily interaktivní exponáty jako Kolumbovo vejce či plazmová koule, díky nimž si studenti mohli vyzkoušet  konkrétní fyzikální jevy. Nejvíce zábavy si ale užili se zrcadly. „Byl jsem v zrcadlové skříni a sledoval svůj odraz,“ říká Denis Krška. „A úplně nejvíc se mi líbilo malování s odrazem. Měl jsem zakrytou ruku, proti mně bylo zrcadlo a podle odrazu, který jsem viděl, jsem obkresloval obrázek,“ dodává student.

Vzhledem k tomu, že výstava je zároveň první ucelenou prezentací přístrojů TESLA ze sbírek Technického muzea, měli studenti jedinečnou příležitost vidět na jednom místě celou škálu výrobků TESLA a získat představu o československé elektrotechnice. Nejvíce se jim líbila část expozice věnovaná telekomunikační technice. „V rámci 2. a 3. patra jsme si mohli vyzkoušet pevnou linku, a tak jsem zavolal spolužákovi,“ říká Patrik Kalivoda.

Výstava Není TESLA jako Tesla, která vznikla jako mezinárodní projekt za spolupráce se zahraničními muzei, se koná u příležitosti 80. výročí úmrtí Nikoly Tesly, významného fyzika a jednoho z hlavních vynálezců dvoufázového a třífázového asynchronního motoru či vysokofrekvenčního generátoru. Expozice je určena dětem i dospělým, nachází se na ploše více než 600 m² a návštěvníci si ji mohou prohlédnout do 30. prosince 2023.