Praxe v Nejlépe řízené firmě roku 2020 a 2021

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Začátkem ledna zavítali naši studenti 1. ročníku oboru Průmyslová ekologie v rámci povinné praxe do skleníku slavkovské firmy LiKO-s, která se zabývá výrobou zelených střech a fasád. Pracovali tam ve skleníku a vyzkoušeli si také vysazování a ošetřování připravených venkovních i vnitřních zelených stěn. Praxe byla velmi zajímavá i poučná a studenti se už nyní těší na další návštěvu v LiKO-su.

První lednovou středu si naši ekologové výrazně rozšířili obzory v oblasti „zeleného stavění“. Zjistili, že zelené fasády a stěny mohou ve městech fungovat jako živé uličky a umožnují tak přežít přírodě i v urbanizovaných oblastech. „Zelená fasáda mě moc zaujala,“ říká student Lukáš Kubový. „Je sice asi dvakrát dražší než fasáda klasická, ale je ekologická a lidé na ni navíc mohou čerpat dotace,“ doplňuje.

„Zatím jsme byli pouze ve firemním skleníku, kde se nám moc líbilo,“ říká učitelka Barbora Tesařová, která má praxi našich ekologů na starost. „Už se moc těšíme, až uvidíme samotnou budovu firmy a dozvíme se víc o produktech z recyklovaných materiálů i bezodpadovém hospodaření,“ dodává Tesařová.

LiKO‑s je česká rodinná stavební firma, která se specializuje na „zelené stavění“. Její produkty, k nimž patří zelené střechy a fasády, kořenové čistírny, posuvné a interaktivní stěny či posuvné příčky, jsou výsledkem vlastního firemního vývoje a výroby. Světovým unikátem pocházejícím z dílny společnosti LiKO‑s je prototyp zelené budovy LIKO‑Noe, která využívá jen energie získané z přírodních zdrojů. Firma byla oceněna titulem Nejlépe řízená firma ČR 2020 a 2021.