Náš maturant vyrobil repliku Titaniku pomocí 3D tisku

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

Náš student 4. ročníku oboru Informační technologie Jakub Vala vyrobil v rámci své maturitní práce 3D model slavného Titaniku. Na maturitním projektu pracoval více než půl roku a výsledek jeho snažení kolorovaný přesný model Titaniku, který měří 1,5 metru, váží téměř 6 kilogramů, a dokonce se udrží na hladině překonal veškerá očekávání. Student svoji maturitní práci obhájil na výbornou a dočkal se i potlesku celé maturitní komise a svých spolužáků. Svůj model představí také v soutěži mladých 3D tiskařů a ve hře je i možnost, že škola jeho Titanic nabídne jako exponát Technickému muzeu.

Titanic je pro Jakuba Valu srdeční záležitostí. Jako šestiletý dostal stavebnici této lodi od firmy Revell a model Titaniku se stal jeho věrným společníkem. Takže když si jako téma své maturitní práce zvolil prototypizaci modelu, měl hned jasno. „Nic jiného než Titanic pro mě nepřicházelo v úvahu. Podle původního zadání jsem měl udělat jen digitální model. Nakonec jsem se rozhodl, že vytvořím i model skutečný,“ říká Jakub Vala, který zájem o modelářství zdědil po svém otci.

Na svém maturitním projektu intenzivně pracoval od listopadu až do poloviny května. Nejprve vytvářel model v konstrukčním programu vhodném pro přesné parametrické modelování a pak přišel na řadu vlastní 3D tisk. „Při programování modelu jsem musel přesně odměřovat, takže mi bohužel nezbylo nic jiného než svůj starý model z dětství úplně rozebrat,“ vysvětluje student, který se kromě modelářství zajímá také o vojenství a po maturitě chce studovat na brněnské Univerzitě obrany.

Při práci na svém vysněném modelu se student potýkal s technickými komplikacemi i nedostatkem času. Nakonec vše zvládl a výsledkem jeho mravenčí práce je kolorovaný model Titaniku o délce 1,5 metru a váze téměř 6 kilogramů, který dokonce i plave. „Já jsem zpočátku vůbec nevěřil, že by student svoji práci dotáhl až tak daleko,“ říká vedoucí maturitní práce Leo Nitče. „Prokázal však velké nadšení a píli. Jeho práce je srovnatelná s vysokoškolskou bakalářskou prací,“ dodává Nitče.

3D tisk je technologie, která umožňuje během relativně krátkého času zhmotnit digitální návrhy a vytvořit modely reálné. Využívá se pro výrobu různých prototypů, které slouží k designérskému posouzení, pro reklamní nebo marketingové účely nebo pro ověření funkčnosti výrobku. Kromě prototypů lze pomocí 3D tisku také vyrábět modely pro slévárenský průmysl nebo zdravotnictví – díky 3D tisku je totiž možné modely navrhnout do nejmenších detailů.