Jak pomáhat znevýhodněným dětem?

JAN ŠTĚRBAAktuálně

Nejen to se dozvěděli studenti třetího ročníku oboru Sociální činnost během návštěvy brněnského dětského centra rodinného typu Chovánek. Akce se konala v rámci předmětu Sociální péče. Na vlastní oči studenti viděli malé klienty, kteří se potýkají nejenom s absencí fungujícího rodinného prostředí, ale také s méně či více závažnými chorobami a vývojovými vadami. Překvapila je zejména náročnost práce.

Studenti se mohli na vlastní oči podívat na jednotlivé moduly bytů, které poskytují různé formy péče. Přes krátkodobé pobyty matek na zaučení v péči o dítě, pěstounů v rámci navazování kontaktů s dítětem, po bytečky s těžce hendikepovanými dětmi. Součástí areálu je také zahrada a venkovní prostory na hraní. Děti jsou zde umísťované na základě rozhodnutí soudu, nebo na žádost oddělení sociálně právní ochrany dětí z důvodu týrání, zanedbávání péče nebo zneužívání.

Cílem bylo nejenom se seznámit s chodem zařízení, ale také se poohlédnout po případném budoucím pracovním místě. Pro studenty by zde připadala v úvahu profese sociálního pracovníka nebo pracovníka v sociálních službách v podobě „tet a strejdů“, kteří o děti pečují. Mnozí se vyjádřili, že by se jim tato práce po maturitě nebo dokončení dalšího vyššího vzdělání zamlouvala. Někteří ze studentů zde navíc stráví praxi po dobu dvou týdnů. O ni byl velký zájem, jelikož spojuje téma náhradní péče s praktickou stránkou života.

Studenty velmi zaujala aktivizační práce s dětmi i osud dětí samotných. Studentka Patricie Mrkosová nadšeně řekla: „Nejraději bych si je vzala všechny domů a postarala se o ně, mám děti moc ráda.“ Iveta Balášová podotkla: „Vůbec jsem neměla tušení, jak velké je to zařízení. Ze setkání s dětmi a jejich tetami je mi smutno. Je ale cítit, jak dobře je o děti postaráno.“

Centrum Chovánek je nestátním zdravotnickým zařízením s historií již od roku 1950. Jeho zřizovatelem je město Brno a celková kapacita je až 70 dětí. V moderním dětském centru s nepřetržitým provozem nachází domov zdravé i hendikepované děti do 3 let. V dalším oddělení zaměřeném na děti vyžadující okamžitou pomoc žijí děti do 18 let. Hlavním cílem centra Chovánek je co nejlépe se postarat o děti, které neměly štěstí na počátku života a nalézt pro ně nový a útulný domov.