Edukační program v Muzeu romské kultury

JANA SCHUPPLEROVÁAktuálně

V týdnu před jarními prázdninami se naši studenti 3. ročníku oboru Sociální činnost zúčastnili interaktivního edukačního programu v Muzeu romské kultury. Prohlédli si rozsáhlou muzejní expozici s názvem Příběh Romů a dozvěděli se řadu zajímavostí o historii, kultuře, tradicích, řemeslech i jazyku romského etnika. Studentům se návštěva muzea moc líbila a na základě informací, které tam získali, vytvořili i velmi zdařilé pracovní listy s kvízovými otázkami, obrázky, křížovkami i doplňovačkami, které mohou využít v rámci své praxe v nízkoprahových centrech pro děti a mládež nebo při volnočasových aktivitách se seniory. 

Seznámení s romskou historií i kulturou studenti vyhodnotili jako mimořádně zajímavou zkušenost, která jim umožnila, aby lépe pochopili roli romského etnika ve společnosti a uvědomili si, že předsudky, které řada lidí vůči Romům má, jsou naprosto zbytečné. „Doporučuji každému, aby si do Muzea romské kultury zašel. Nezáleží totiž na barvě pleti ani na národnosti, ale na osobnosti člověka,“ připomíná studentka Martina Huňová.

Většina studentů navštívila toto muzeum poprvé v životě a atmosféra, která tam panovala, i interaktivní program je naprosto nadchly. „Líbilo se mi, že nás nečekal jen výklad paní průvodkyně, ale také jsme dostávali kartičky s různými otázkami a ve dvojicích jsme na ně hledali odpovědi. Příjemně mě překvapil i pestrý vzhled muzea, cítila jsem se tam, jako bych byla součástí romské komunity,“ říká studentka Beata Poláčková.

Muzeum romské kultury se nachází na Bratislavské ulici v Brně. Bylo založeno v roce 1991 jako nevládní nezisková organizace a od roku 2005 je státní příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Kromě stálé expozice, která návštěvníkům přibližuje dějiny Romů od starověku až po 2. světovou válku, nabízí muzeum i krátkodobé výstavy, přednášky, edukační programy pro děti a mládež, filmové projekce nebo křty knih a koncerty.