Dvojitý úspěch v soutěži odborných dovedností  

PurkyňkaAktuálně

Ve dnech 23. a 24. března proběhlo v České Třebové regionální kolo soutěže odborných dovedností ve slaboproudé elektrotechnice. V kategorii Elektrikář – slaboproud obsadili 1. místo Tomáš Pelán a Jiří Hlaváč, naši žáci 3. ročníku učebního oboru Elektromechanik pro zařízení a přístroje. Úspěšně nás reprezentovali také žáci              3. ročníku maturitního oboru Mechanik elektrotechnik Martin Becha a Matěj Kroča, kteří v soutěžní kategorii Mechanik – elektrotechnik vybojovali 2. místo.

Soutěž odborných dovedností se v obou kategoriích skládala z části praktické a části teoretické. V praktické části měli soutěžící oboru Elektrikář – slaboproud za úkol sestavit digitální hodiny z LED diod, „oživit“ je, nastavit a změřit. Úkolem soutěžících oboru Mechanik – elektrotechnik potom byla konstrukce a naprogramování LED kostky. Naši žáci si s praktickými úkoly hravě poradili a velmi dobré znalosti prokázali i v písemném testu, který ověřoval teoretické znalosti elektroniky užitečné v praxi.

Oba členové vítězného týmu v oboru Elektrikář – slaboproud měli z vítězství velkou radost. „Doufal jsem, že se dobře umístíme, ale to, že vyhrajeme, jsem fakt nečekal,“ říká Tomáš Pelán, který ze všech soutěžících dosáhl nejvyššího bodového zisku. „Je ale pravda, že přípravě na soutěž jsem věnoval hodně času. Elektřina je totiž mým koníčkem,“ dodává Pelán.

Ani Jiří Hlaváč, druhý z členů vítězného týmu, se netají tím, že ho výhra příjemně překvapila a že obor, který si vybral, ho opravdu baví. Po ukončení učebního oboru se hodlá elektřině věnovat i nadále: „Po učňovských zkouškách určitě využiju možnosti získat na naší škole i maturitu v oboru Mechanik elektrotechnik.“

A jak hodnotí vítězství svých žáků Mgr. Petr Veverka, vedoucí učitel odborného výcviku? „Jsem naprosto nadšený. Přál jsem si, abychom se umístili v první polovině, ale s tak dobrým výsledkem jsem ani já nepočítal,“ říká Veverka. Za dobrým výsledkem našich žáků je podle něj důsledná příprava, která na naší škole probíhala i během pandemie.

Soutěž odborných dovedností ve slaboproudé elektrotechnice patří již tradičně mezi dílčí soutěže Českých ručiček, nejprestižnější přehlídky učňovských oborů v naší republice. Finálové klání mladých slaboproudařů, které jeho vítězi zajistí účast na slavnostním galavečeru Českých ručiček 2022, proběhne 27. 4. v prostorách naší školy. Přejeme našim žákům, aby se jim ve finále dařilo a aby obhájili své pěkné výsledky z regionálního kola.